Anders Jensen

Anders Jensen blev født omkring 1726, og han blev gift med Kirsten Henriksdatter omkring 1750.
De boede på gården Ulfkær i Ulfborg sogn og fik børnene:
1. Mette Kirstine Andersdatter (døbt 4.7.1750, død 18.5.1812).
2. Boel Marie Andersdatter (døbt 12.2.1752).
3. NN (født dec. 1755, begr. 3.1.1756).
4. Else Andersdatter (døbt 9.4.1758, begr. 13.8.1758).
5. Anna M. Andersdatter (døbt 12.7.1759, død som spæd).
6. Anna Andersdatter (begr. 9.8.1761, 5 uger gl.).

Efter Kirsten Henriksdatters død i 1766 giftede Anders Jensen sig igen med Mette Andersdatter i Ulfborg kirke den 11. august 1773. På det tidspunkt havde de allerede fået et barn, Kirsten Andersdatter (døbt 1.6.1773).
Mette Andersdatter døde i barselsseng i 1777 efter en tvillingefødsel og blev begravet sammen med en navnløs pige den 18. marts 1777. Samme dag blev den anden tvilling døbt Jens Andersen, men han døde senere og blev begravet den 26. april 1777.
Anders Jensen levede sine sidste år hos datteren Mette Kirstine Andersdatter i Ulfkær og blev begravet på Ulfborg kirkegård den 6. januar 1798.

”Gården Uglkjær lå i sin tid der, hvor Ulfborg Stationsbys midte nu ligger. Nærmere betegnet lå gården ved en korsvej, nemlig umiddelbart vest for hovedlandevejen fra Ringkøbing til Ulfborg Kirkeby, og nord for Stabyvejen. Gården, som dengang blev kaldt enten Ulkær, Ulkjær, Uglkjær eller Ugelkiar, kom senere til at hedde såvel Ulfkær som Ulfkjær.
I ældre tid var Ulkær som regel to særskilte smågårde. I 1766 hører de dog begge til Anders Jensen som fæste under S. Vosborg og senere blev de helt samlet til èn ejendom”. Efter Anders Jensens død i 1798 overtog datteren Mette Kirstine Andersdatter gården, og da hendes datter Kirstine Lauridsdatter i 1811 blev gift med Christen Larsen, bosatte de sig her.

Ifølge overlæge Koldborgs slægtstavle skulle Anders Jensen være søn af Jens Jørgensen Meldgård (død 1750 i Ulfborg), og Kirstine Simonsdatter (død 1734 i Ulfborg). Kirstine Simonsdatter skulle være datter af Simon Simonsen, om hvem Alfred Kaae skrev i bogen om Ulfborg, at "der må have været krummer i Simon Simonsen, et talrigt afkom af herremænd, lærde mænd og bønder levede efter ham og hans to sønner Jens og Peder Simonsen". Det endegyldige bevis for, at der er en forbindelse mellem Anders Jensen og Jens Jørgensen Meldgård samt Simon Simonsen er dog endnu ikke fundet, og oplysningen tages derfor med et gran salt. Slægtstavler udarbejdet af Otto Brenner fra Personalhistorisk Institut har absolut ikke det bedste rygte blandt slægtsforskere. For at tækkes sine kunder blev der ofte sat forkerte aner ind, som hævede sig over middelstanden.
Et faktum er det dog, at Anders Jensens datter Else (født 1758) blev båret til dåben af Jens Meldgårds datter. Og da Jens Jensen Meldgård døde i 1784, blev Anders Jensen Ulfkjær antaget som lavværge for hans enke Else Andersdatter. Lavværger blev ofte fundet blandt nære familiemedlemmer, så derfor er det ikke helt usandsynlig, at der er en familierelation på en eller anden måde. Men hvordan det hænger sammen, kan fremtidig forskning måske afdække.

Kilde:
Ulfborg-Råsted kirkebog 1708-1815
Overlæge Koldborgs slægtstavle. Udarb. af Personalhistorisk Institut, 1941 

Litteratur
:
Hvolby, Aage: Anders Ulfkjær s. 13-15
Kaae, Alfred: Ulfborg. Bd. 2, s. 74



Se hans kone Kirsten Henriksdatters biografi


retur til forsiden

retur til index og forside (bruges kun, hvis index IKKE er åbent  i venstre side)